Tänavakivide vuugivahede puhastamine

Autor: Andres Larin
on Mai 03, 2017
Vaatamisi: 2541

Kindlasti on väga paljud aiapidajad läinud seda teed, et kodu ümbruses on kasutatud kõnnitee või sissesõidu tee jaoks kas tavalisi tänavakive või kiviplaate. Ilus küll vaadata, kuid paratamatult koguneb kivide vahele mulda ja sodi mis on heaks pinnaseks umbrohu kasvamisele. Kui teie sissesõidutee kivide vahel kasvavad võililled ja muud rohelised taimed, ei näe see kuigi kena välja. Seetõttu sooviksin natuke lahata võimalusi, kuidas kõige paremini sellist umbrohtu eemaldada kivide vahelt.

Kui kivide vahel on natuke mulda ja sodi ladestunud ning taimed pole veel kasvada jõudnud, võib piisada täiesti ühest korralikust tänavapuhastusharjast, millega regulaarselt kivipinda pühkida, välistades sellega umbrohu kasvamiseks sobiva pinnase teket. Kindlasti ei tee halba ka teatud vahede tagant survepesuri ja pesuvahendiga kivide puhastamine. Survepesurit kasutades tuleb kindlasti meeles pidada, et surve tuleb reguleerida minimaalseks ning vuugivahedest liiva ei tohi ära pesta. Vajadusel tuleks sel juhul vuugivahed täita täiendava liivaga.


Olles hooletult ümber käinud oma kiviteega, on üsna tõenäoline, et kivide vahele on tekkinud sammalt ja mulda, kust võivad välja paista ka väikesed rohukõrred. Sellise väiksema probleemi lahendamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari. Tegemist on spetsiaalse tööriistaga, mille tugevad metallist harjased lubavad kivide vahelt, trepiservadest, seinaäärtest jms. kohtadest muretult eemaldada sinna kogunenud mulla, sambla ja ka väiksema rohu. Parematel vuugiharjadel on harjaste osa ka eraldi vahetatav, mis tähendab, et kulumise korral ei pea te tervet harja uuesti soetama, vaid saate vahetada välja vaid kulunud osa.

Juhul, kui kivide vahel kasvavad juba suuremad taimed nagu võililled, ei pruugi vuugiharjaga enam väga hästi hakkama saada. Selle jaoks on olemas juba natuke võimsam tööriist – vuugikaabits. Põhimõtteliselt on tegu metallist kaabitsaga, mille kuju ja mõõdud on välja töödatud just selleks tarbeks, et kõige mugavamalt suuremat rohtu ja muid taimi kivide vahelt kätte saaks. Vuugikaabitsa kasutamisel võite esialgu proovida suuremaid taimi ka käsitsi välja tõmmata, sest oluline on ka juurteosa kätte saada. Kui käega tõmmates kasu ei ole, siis metallist kaabits on piisavalt peenike, et vajadusel mahtuda ka kivide vahele, aidates hõlpsamalt juured kätte saada. Vuugikaabitsat valides eelistage kindlasti erikarastatud terasest tööriista, sest kivi ja metalli kokkupuutel on kriimustused kerged tekkima ning tavaline värvitud teras saab sel moel kiiresti kahjustada ning hakkab korrodeeruma.

Olles kivide vahed puhtaks saanud ning platsi tekkinud sodist puhtaks pühkinud ning seejärel ka pesuri ja pesuvahendiga üle pesnud, jätke meelde, et ilusa kiviala eelduseks on järjepidevus. Alati koguneb mulda ja liiva väiksemates kogustes kivide vahele. Sellest ei pääse ning kui jätate mulla sinnapaika, saab sellest hea soodne pinnas umbrohu kasvamiseks. Raske on öelda seda, kui tihti peaksite kivipinda puhastama, pigem vaadake seda vajadusepõhiselt.

Kivid on ilusad vaadata, hoidke neid puhtana ning ärge laske umbrohtu kivide vahele kasvama, sedasi kindlustate, et kõnni- või sissesõidutee kestab kaua ilus ja värske.


Võtke meiega ühendust juba täna kas kontaktivormi kaudu, kirjutage e-mailile info (ät) saarehaldus.ee või helistage telefonil (+372) 513-1161.