Parketi paigaldamisest

Autor: Andres Larin
in Ehitus
on Detsember 14, 2015
Vaatamisi: 3492

Parketilauad erinevad teineteisest viimistluselt, mõõtudelt ning kvaliteedilt. Laminaatparketid on väga kulumiskindlad ning seetõttu on nende eluiga väga pikk. Populaarseks on saanud tooted, mis on varustatud lukksulundiga. Sellised parketilauad kinnituvad teineteise külge liimivabalt, mis muudab paigaldamise veelgi kiiremaks ning kergemaks.

Laminaatparketti kasutatakse sageli kohtades, kus kuluvus võib olla eriti suur, näiteks koridorides ja ühiskondlikes ruumides. Laminaatparketti ei ole soovitatav paigutada niisketesse ruumidesse (näiteks vannituba).

Kuna laminaatparkett on enamasti 6–8 mm paks, seab see aluspõrandale teatavad tingimused, et lõpptulemus oleks ühtlane ja jäik. Kuna tootjatel on alati välja töötatud parim paigalduslahendus, siis tuleb järgida tootjapoolset paigaldusjuhendit, mis on kindlasti tootega kaasas.

Tööriistad

Laminaatparketi paigaldamine ei vaja palju spetsiaalseid tööriistu. Kui aga aluspõranda seisukord ei võimalda sellele kohe parketti paigaldada, tuleb see renoveerida või sootuks uus paigaldada, milleks on vaja juba elektritööriistu.

Vajalikud tööriistad:

  • haamer
  • mõõdulint
  • nurgik
  • märkimispliiats
  • käsisaag
  • sõrgkang
  • akutrell
  • erinevad otsikud ning avafreesid trellile

 

Aluspõranda ettevalmistus

Laminaatparketi aluspind peab olema jäik, kuiv ning ühtlane. Tihti täidavad neid tingimusi vana betoonpõrand, laudpõrand või vinüülkattega põrand. Kindlasti ei tohi laminaatparketti paigaldada vaipkattele või uuele betoonpõrandale. Viimane vajab aega korralikuks kivinemiseks ning niiskusesisalduse ühtlustumiseks. Kui olemasolev põrand on tasane ja ühtlane, võib parketilauad otse sellele paigaldada.

Kui aluspõrand ei ole ühtlane ja sellel esineb nii kõrgemaid kui ka madalamaid kohti, siis tuleb ebatasasused kõrvaldada. Tihti võib aluspõranda materjal olla purunenud või muul moel kahjustunud – need kohad tuleb parandada. Enamasti saab põrandas leiduvad konarused ära lihvida või tasandusseguga täis valada. Viimase meetodi puhul peab parketipaigalduse siiski edasi lükkama, et segu jõuaks kivistuda ja saavutada normaalse niiskustaseme. Tasandussegu tuleb valmistada vastavalt tootja juhendile.

Teine võimalus aluspõrandat ühtlustada on selle ehitusplaatidega katmine (puitkiudplaat, vineer, spetsiaalselt põrandatele mõeldud kipsplaadid). Need tuleks võimalusel valida sulunditega ning kinnitamisel tuleks kasutada kindlasti kruvisid, kuna naelad võivad kergesti lahti põruda. Kruvid peab kinnitama nii tugevalt, et nende pind jääks veidi alla plaadi pinda. Kui ehitusplaate paigaldatakse laagidele, tuleb jälgida, et kinnituskohad satuksid laagidega kohakuti. Kui ehitusplaadid paigaldatakse laudisele, tuleb jälgida, et plaatide ühenduskohad ei kattuks laudise vuugivahedega, mis on potentsiaalsed nõrgad kohad ning võivad järele anda. Seinte ning plaatide vahele peab deformatsioonideks jätma 5–10 mm, sest aluspõranda liikumised võivad hiljem esile kutsuda põranda tursumisi. Hiljem võib põranda tasasuse sirge latiga üle kontrollida ja vajadusel korrigeerida.

Laminaatparketi paigaldamine

Esmalt pange laminaatparketi lauad ruumi 48 tunniks n.ö. aklimatiseeruma. Kindlasti annab tootja kaasa paigaldamiseks vajalikud tarvikud. Juhendist tasub selgeks teha iga tarviku otstarve ja neid vastavalt kasutada. Laminaatparketti ei kinnitata aluspõranda külge, kuna see on nn „ujuv“ põrandakate. Niiskusesisalduse muutused ruumis ning põrandas võivad esile kutsuda deformatsioone. Selleks jätke põrandaservade ning seinte vahele kuni 10 mm vahed. Ruumist viige välja kogu mööbel ning eemaldage põrandaliistud.

NB! Paigaldusnipp! Kuidas saada aru, kas värske betoonpõrand on parketi paigalduseks piisavalt kuivanud? Lõigake tavalisest vigastamata kilematerjalist, nt prügikott, kasvuhoonekile vms 1 m² tükk, asetage põrandale ning teipiga ääred niiskuskindla teibiga õhukindlalt. Kui 24 tunni möödudes on kile eemaldamisel märgata betooniga kokkupuutes olnud pinnal kondensvee piisakesi, peab põrand veel kindlasti kuivama!

Parketilauad paigutatakse tavaliselt akna suunaliselt. Kui paigaldatavaks kohaks on piklik koridor, siis valitakse paigaldamise suund piki koridori. Paigaldusrida alustatakse vasakust seinanurgast. Seinte ja parketilaudade vahele tuleb kogu tööprotsessi vältel jätta kiiludega 5–10 mm vahe.

  1. 1. Parketilaudade alla paigaldage tootja määratud aluskate, mis aitab tasandada aluspõranda väiksemaid ebatasasusi ning loob põrandale paremad heli- ning soojusisolatsiooni omadused. Aluskatet saab parajaks lõigata kääride või noaga. Korraga ei tasu kogu põrandat aluskattega katta, vaid järk-järgult. Aluskate tuleb liitumiskohtadest teibiga kinnitada, et materjali tükid ei nihkuks.
  2. 2. Esimene parketilaud paigaldage vasakusse nurka nii, et sulundi sooned jääksid seinte poole. Parketiserva ning seina vahele tuleb pange kiil, et tekiks kuni 10 mm vahe. Ühenduskoha tugevdamiseks võib mõõdukalt koputada puitklotsi ning haamriga.
  3. 3. Jätkake rida lõpuni. Viimane parketilaud saagige parajaks nii, et lõpuks jääks parketirea ning seina vahele kuni 10 mm. Saagimiseks võib parketilaua keerata teist pidi, et viimistlus ei saaks kahjustada. Sae tera peab olema võimalikult terav ja väike. Rea lõpus asetseva parketilaua kinnitust saate tihendada sõrgkangiga, mille toetuspinna alla tuleb paigutada kindlasti klots, et seina mitte kahjustada. Saagimisest üle jäänud materjali saab kasutada teise rea alustamiseks, kui parketitükk on pikem kui 25 cm, nii hoitakse ka materjali kokku. Jätkake ridade paigaldamist.
  4. 4. Viimane parketilaud võib vajada pikuti läbisaagimist. Unustada ei tohi, et seina ja viimase laua vahele peab jääma kuni 10 mm. Viimase ja eelviimase parketirea ühenduskohti saab tugevdada sõrgkangiga, mille toetuspinna alla tuleb panna puidust klots, et seina mitte kahjustada.
  5. 5. Äsjavalminud põrandal vältige käimist 24 tundi ning pärast seda paigaldage põrandaliistud. Radiaatoritorudele saab parketilaudadesse teha avaused avafreesiga. Selleks mõõtke mõõdulindiga välja avause täpne asukoht ning puurige see sisse, seina ja avausevaheline materjal saagige läbi ning hiljem liimige tagasi. Radiaatoritorude ümber paigaldage äärik.

Hooldamisest

Laminaat on väga lihtsasti hooldatav põrandakattematerjal, sest pind ei seo endasse mustust ega tolmu. Laminaatpinna saab kergesti mustusest puhastada niiske lapi, leige vee või tolmuimejaga. Liigselt ei tasuks parketilaudu niisutada, sest need tursuvad niiskuse tõttu kergesti. Laminaatparketi puhastamiseks on olemas ka spetsiaalsed tugevatoimelised puhastusvahendid, mida tuleb kasutada juhendi järgi, et parketilaudu võimalikult vähe kahjustada. Uksematid välisuste juures on kohustuslikud – nii välditakse parketilaudu kriipivate liivaterade sattumist tuppa.


Võtke meiega ühendust juba täna kas kontaktivormi kaudu, kirjutage e-mailile info (ät) saarehaldus.ee või helistage telefonil (+372) 513-1161.