Okaspuuhekkide pügamine

Autor: Andres Larin
on Mai 29, 2017
Vaatamisi: 2717

Enamlevinud okaspuust rajatud hekid on elupuu hekid. Kuid hekke võib teha ka erinevatest kadakatest, kuusest, jugapuust või  nulust.

 

Erinevad liigid ja nende sordid vajavad rohkem või vähem pügamist

Paljud on väitnud, et okaspuuhekki võib pügada tipust alles siis, kui soovitud kõrgus on käes. Kui täna vaadata hekitaimede tootmist, siis kõik elupuu- ja kuuseistikud tulevad müügile puukoolidest, kus igal aastal on tipust võrsekasvu tagasi näpistatud.  Seda tehakse selleks, et  taim oleks tihe ja kliendile vastuvõetav. Kui näiteks hekielupuu  ’Brabant’  on ostes  1meetrine ja teda on seni igal aastal puukoolis ladvast pügatud, siis uues kasvukohas peab  hekitaime  samamoodi edasi pügama nagu puukoolis,  st. nii laiust kui kõrgust.

Elupuu ’Brabandi’ hekki lõigatakse lausa mitu korda suve jooksul, et hekk oleks kaunis ja tihe. Kui tahetakse vähem pügada, võiks istutada teised elupuu sordid nagu seda on: ’Smaragd’, ’Pyramidalis compacta’, ’Holmstrup’ jt.  Nende sortide aastane kasv on väiksem ja nad ei vaja niipalju pügamist. Kui sügisel on hekk korralikult pügatud, siis uuesti vajab elupuuhekk pügamist alles siis, kui taimede sama aasta kasv on piisavalt kasvanud. Enamasti  on selleks õige aeg suvel,  juunis – juulis.

Kuusehekk vajab samuti iga-aastast pügamist. Meie harilik kuusk kipub hästi laiaks kasvama ja see teeb heki pügamise oluliselt tülikamaks. Seetõttu oleks hea, kui hekk istutatakse ikka ühes reas ja hoitakse piisavalt kitsana. Egas see lai hekk rohkem varju ei anna, pigem on seespool tühjus ja kõrge laia heki pügamine ei ole paljudele jõukohane. Kuuseheki pügamine võtta ette  kevadel või sügisel, kui parajasti ajaliselt sobib. Värskete noorte kasvude ajal mitte pügada.

Jugapuu ole ideaalne varjulise koha hekitaim. Jugapuud võib pügada niipalju kui tahes, sest kõik uinuvad pungad hakkavad tal kasvama. Pole vaja karta julgeid tugevaid tagasilõikeid, et pärast hakkavad ilmet andma ainult tüükad. Peagi on uued kasvud oma nina välja pistnud ja hekk on taas roheline. Pügada  kevadel või sügisel. Saab kergelt kujundada geomeetrilisi hekke.

Kadakatest hekke saab samuti pügada. Harilku kadaka sortidel pügada nii külgedelt kui pealt noori võrseid tagasi. Oskuslikult pügatud kadakate oksad on tugevad ja lume raskuse all ei murdu ära. Hea teha siis, kui noor võrse on juba piisavalt kasvanud so. suvel või sügisel.

Kaljukadaka sortidest heki puhultuleb kasutada  sama lõikamistehnikat, mis harilku kadaka puhul.

Mida teha, kui hekk on jäänud unarusse ning  pikemat aega pügamata?

Siis, kui elupuuhekk on juba meetri jagu kõrgem soovitust, kuusehekk varjutab kõik ümbritseva –otsustatakse kutsuda kohale aednik, kellelt oodatakse olukorrale lahendust.
Nõu anda ilma konkreetset hekki nägemata, on muidugi raske.  Kui hekil on mida tagasi lõigata, siis tuleb see töö ette võtta. Enamasti on selleks tööks saagimine. Kui hekk on liialt seest laasunud ja lõigates jäävad vaid ilma oksteta oksad, siis seda hekki  ei saa enam taastada. Tõenäoliselt tuleb okaspuuhekk siis  uus istutada.

Heki pügamiseks kasuta häid tööriistu

Esmased on muidugi head aiakäärid. Need peavad olema käes kerged ja mugavad. Kas eelistada hekikääre või  bensiinimootoriga või elektrilisi hekipügajaid – on juba igaühe enda  valik. Väikeses aias on ehk mõttekas kasutada elektrilist hekipügajat, mugavam on muidugi bensiinimootoriga tööriist. Kindlasti peab arvestama hekilõikajat soetades heki laiusega. Selle järgi valida hekilõikaja, millel on vajaliku pikkusega latt. Väiksemad hekid saab pügada ka hekikääridega. Samas, kui on olemas hekilõikaja, pole hekikääre vajagi. Vahel on vajadus kõrgemaid hekke tagasi lõigata. Siis tuleb appi võtta terav aiasaag. Kõrgete ja laiade hekkide pügamisel  võib kasutada ka trimmeri otsa käivat hekilõikajat. Tõsi, töötada on küll raskem, aga paljudes ligipääsematutes kohtades on see oluline abivahend.

Hekkide lõikamise ja hooldusvajadusega ning täpsemalt sellega, kui palju energiat ja vaeva kulub heki iga-aastasel hooldusel, tuleks seega arvestada juba heki istutamisel.  Kui endal teadmistest puudu tuleb, võiks küsida nõu asjatundjatelt. Ka seda, kas olemasolevat hekki tasub enam lõigata või on targem istutada uus.


Võtke meiega ühendust juba täna kas kontaktivormi kaudu, kirjutage e-mailile info (ät) saarehaldus.ee või helistage telefonil (+372) 513-1161.