Võtke roheline eluviis lihtsalt omaks

Autor: Andres Larin
on September 03, 2015
Vaatamisi: 2233

Energia säästmine kodus, kasutades resursse efektiivselt ja kasutades ära rohelisi alternartiivseid materjale majade ehitamiseks on suurepärane viis alustada rohelise eluviisiga. Lisaks võib näiteks kasutama hakata keskkonnasõbralikku elektroonikat ja kasutada biomassi jäätmeid kasulikel eesmärkidel. Roheline eluviis omaks võtta ei ole raske.

Rohelised tehnoloogiad on olnud olemas juba väga pikka aega aga üleminek nendele on olnud väga aeglane. Kodus energia säästmine, ressursside efektiivne kasutamine ja roheliste alternatiivide kasutamine majade ehitamisel on suurepärane võimalus roheliseks hakata. Lisaks võite te teha paar lihtsat sammu, et kodu rohelisemaks muuta:

1. Ostke rohelist elektroonikat: te võite osta Energy Star hinnanguga seadmeid, energiasäästlikke arvuteid, nutikaid seadmed, mis ei võta voolu kui neid kasutata ja muud rohelist elektroonikat. Energy Star hinnanguga monitorid, televiisorid, külmkapid, pesumasinad jne. kasutavad 20%-30% vähem energiat ja on kõik lihtsalt saadaval enamuses poodides.

2. Proovige LED lampe. Energiasäästlike lampide hinnad kukuvad pidevalt. LED lambid tarbivad 33,3% kuni 44,5% vähem energiat, rääkimata sellest, et nad kestavad ka viis korda kauem.

3. Laske sisse looduslikku valgust: te võite kujundada oma aknad ja kardinad selliselt, et päevasel ajal jõuaks tuppa maksimaalselt loomulikku valgust. See aitab teil päeval valguse välja lülitada ja oluliselt vähendada energiatarbimist. Peale selle muudab päikesevalgust ruumi õhulisemaks ja värskemaks. Kui te kavatsete ehitada uue kodu, siis strateegiliselt paigutatud suured aknad ja katuseaknad on parimad moodused suurendada kodus loodusliku valguse kasutamist.

4. Kasutage oma katuseid: Välja arvatud juhul kui teil on kaldus katus ja te kasutate seda vihmavee kogumiseks, saab teie katusele paigaldada päikesepaneelid. Neid saab kasutada paljudeks erinevateks eesmärkideks alates vee soojendamisest kuni valgustuseni. Kõige paremini sobivad nad valgustama kohti teie majas mis kasutavad kompaktluminofoorampe või LED-e.

5. Parandage oma energiatarbijaid: kui te elate äärmuslikes või ebamugavates temperetuurides, siis teil võib olla HVAC ventilatsioonisüsteem. Viimastel aastatel on hakanud nende tootjad lisama nendele süsteemidele liikumisandureid, harjadeta alalisvoolumootoreid ja ajamõõtjaid. Koos nende nutikate tarkade kontrolleritega on võivad need HVAC süsteemid säästa energiat 20%-30% energiat võrreldes tavalise HVAC süsteemiga.

6. Säästke vett: kõikide majapidamises oleva segistide puhul aeraatori kasutamine võib vähendada vee tarbimist kuni 50% võrra. Madala vooluga tualettpott kasutab võrreldes vanade mudelitega tunduvalt vähem vett. Sissesõidutee puhastamine luuaga aiavooliku asemel võib samuti palju vett kokku hoida.

7. Kasutage rohelisi puhastusvahendeid: Kasutage majapidamises puhastusvahendeid, mis on keskkonnasõbralikud ja hakake vähem kasutama neid tavapäraseid puhastusvahendeid, mis on potentsiaalselt mürgised nii teile kui ka keskkonnale. Rohelised alternatiivid tunneb ostes ära siltide järgi kus peal on kirjas keskkonnasõbralikud koostisosad. Põrandapuhastajate ja mõningate aknapesuvahendite puhul otsige teravilja alkoholi, mis asendab tavapärase butüültselluloosi, mida tuntakse nimega butüülglükool. Puhastusvahendites otsige koostisainena nafta asemel taimeõlide, nagu näites kookosõli jt. kasutust. Kui kavatsete puhastusvahendeid mitte osta, siis võite kasutada lihtsaid koostisaineid nagu näiteks tavaline seep, vesi, sooda (naatriumkarbonaat), äädikas, söögisooda jne., kuigi need ei pruugi nii tõhusalt puhastada.

8. Vähendage paberi tarbimist: te võite osta taaskasutatavat paberit peaaegu kõige jaoks alates õnnitluskaartidest kuni tualettpaberini, kuna need paberid kasutavad vähem uut paberimassi mis nõuab vähem puidu kasutamist ja hoiab prügilaste rohkem paberijäätmeid eemale. Ostma minnes kandke kaasas oma riidekotti ja vältige poes müüdavate paberkottide kasutamist sest vähem paberijäätmeid prügikastis tähendab vähem puid tuleb maha võtta uue paberi valmistamiseks.

9. Kompostige oma aeda: Kasutage oma aias sünteetilise väetise asemel komposti, kuna kompostis on palju toitaineid. Kompost on looduslik mullaparandus, väetis, looduslik pestitsiid pinnasele ja see lisab mullale vajalikku niiskust.

10. Kasutage tervislikumaid värve: paljud tavalised värvid sisaldavad suures koguses lenduvaid orgaanilisi ühendeid mis aitavad neil kergemini kuivada. Need aga vabastavad õhku kemikaalne ja jätkavad madalal tasemel toksiliste heidete vabastamist õhku isegi aastaid pärast kasutamist. Te võite valida nullise või väheste lenduvate orgaaniliste ühendite tasemega värve kuna enamus värvide tootjaid toodavad nüüd ühte või mitut sellist värvi. Madalate lenduvate orgaaniliste ühendite tasemega värvid säilitavad õhukvaliteeti siseruumides ja välitingimustes ja hoiavad ära toksiliste aurude sissehingamise ohu.

11. Kui teile meeldivad puidust põrandad, siis kasutage bambust: bambus on roheline ja keskkonnasõbralik lehtpuu asendaja koduste põrandate jaoks tänu selle suhteliselt lühikesele taastusajale. Lehtpuude kasvamiseks kulub keskeltläbi 50-100 aastat aga bambusel ei kulu selleks rohkem kui 6 aastat. Lihtsalt veenduge selles, et ostate sellise, mis kasutavad formaldehüüdivaba liimi.

Lõpetuseks, keerake oma kodus soojendus maha umbes 1-2 kraadi. See vähendab teie küttearvet umbes 8% võrra. Ja pidage meeles täita oma veekeetjat ainult nii palju kui vaja.


Võtke meiega ühendust juba täna kas kontaktivormi kaudu, kirjutage e-mailile info (ät) saarehaldus.ee või helistage telefonil (+372) 513-1161.